Sorting
Source
Katalog zbiorów
(7)
Form of Work
Książki
(7)
Publikacje naukowe
(2)
Publikacje fachowe
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(4)
unknown
(3)
Branch
Wypożyczalnia
(7)
Author
Bujnicki Janusz M. (1975- )
(1)
Dubisz Stanisław
(1)
Długosz-Kurczabowa Krystyna
(1)
Erickson Carlton K
(1)
Godlewski Grzegorz
(1)
Mencwel Andrzej
(1)
Pląsek Rafał
(1)
Sulima Roch
(1)
Szeliga Dorota
(1)
Vetulani Jerzy (1936-2017)
(1)
Wierzbicka Małgorzata (1955- )
(1)
Xiong Jin
(1)
Żółkiewska Ewa Dorota
(1)
Year
2020 - 2025
(2)
2010 - 2019
(2)
2000 - 2009
(3)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(7)
Language
Polish
(7)
Audience Group
Absolwenci szkół wyższych
(1)
Alkoholicy
(1)
Lekarze specjaliści
(1)
Terapeuci
(1)
Demographic Group
Literatura angielska
(1)
Subject
Alkoholizm
(1)
Antropolodzy
(1)
Antropologia społeczna
(1)
Bioinformatyka
(1)
Biomatematyka
(1)
Centralizacja (administracja)
(1)
Demokratyzacja
(1)
Ekotoksykologia
(1)
Język polski
(1)
Komercjalizacja
(1)
Kultura
(1)
Metale ciężkie
(1)
Metalofity
(1)
Motywacja leczenia się
(1)
Mózg
(1)
Narkomania
(1)
Narkotyki
(1)
Nauki społeczne
(1)
Neurobiologia
(1)
Nikotyna
(1)
Organizacja oświaty
(1)
Reforma oświaty
(1)
Samotność
(1)
Społeczeństwo
(1)
Substancje uzależniające
(1)
Szkolnictwo
(1)
Toksykologia środowiska
(1)
Uzależnienie (nałóg)
(1)
Wiedza o kulturze
(1)
Subject: time
1001-
(1)
1101-
(1)
1201-
(1)
1301-
(1)
1401-
(1)
1501-
(1)
1601-
(1)
1701-
(1)
1901-2000
(1)
1989-2000
(1)
2001-
(1)
401-
(1)
501-
(1)
601-
(1)
701-
(1)
801-
(1)
901-
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Genre/Form
Księga pamiątkowa
(1)
Literatury romańskie
(1)
Opracowanie
(1)
Podręczniki
(1)
Podręczniki akademickie
(1)
Domain
Biologia
(1)
Edukacja i pedagogika
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
Psychologia
(1)
7 results Filter
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 811.162.1'36-112 (1 egz.)
Book
In basket
Antropologia kultury : zagadnienia i wybór tekstów / opracowanie Grzegorz Godlewski, Roch Sulima, Andrzej Mencwel. - Wydanie 4 zmienione, rozszerzone i uzupełnione. - Warszawa : Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, cop. 2005. - 655, [1] strona ; 24 cm.
(Wiedza o Kulturze - Uniwersytet Warszawski ; 1)
Podstawowy podręcznik do przedmiotu: wiedza o kulturze, i specjalizacji związanych z kulturą, jak np. animacja kultury. Prezentuje myśl światową i polską na temat: pojęcia i wzorów kultury, czasu i przestrzeni, ciała, osoby - osobowości - charakteru społecznego, małżeństwa - rodziny - pokrewieństwa, pierwotnych i wtórnych związków społecznych, kultury tradycyjnej, rycerskiej, szlacheckiej, mieszczańskiej i masowej, alternatyw oraz rozumienia kultury. Obecna edycja " Antropologii kultury" jest wydaniem czwartym, zmienionym i rozszerzonym. Długi okres korzystania z podręcznika (wyd. I ukazało się w 1995 roku) potwierdził zasadność koncepcji oraz konstrukcję przedmiotową. Zestarzały się jednak pewne teksty, tematyzacja niektórych zagadnień, spisy literatury zaleconej. Autorzy zdecydowali się więc przygotować nowe wydanie. Zrezygnowali z niektórych tekstów, dodali kilkanaście nowych, wprowadzili poprawki, zaktualizowali bibliografię. Dzięki temu książka zyskała antropologiczne ujęcie właściwe naszemu czasowi.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 316.7 (1 egz.)
Book
In basket
Książka jest lekturą dla wszystkich, których dotyka problem uzależnień - samych chorych, ich bliskich oraz terapeutów usiłującym im pomóc. Można tu znaleźć wyjaśnienie biologicznych przyczyn powstawania tego typu zależności nie tylko od rozmaitych związków chemicznych, takich jak alkohol czy narkotyki, ale także od pewnego rodzaju postępowania, przynoszącego często równie wiele zadowolenia na początku, co nieszczęścia później - czego przykładem jest niepohamowane uprawianie hazardu, oddawanie się grom komputerowym czy chorobliwa żarłoczność. Autor omawia zmiany w mózgu osób uzależnionych z perspektywy neurobiologii, opisuje decydujące o tym mechanizmy i zastanawia się nad podłożem podatności pewnej grupy osób na tę chorobę. Wskazuje zarazem metody, jakie współczesna nauka o mózgu i medycyna proponują w leczeniu takich osób, dając nadzieję na utrzymanie takich zachowań pod kontrolą, choćby nawet leczenie miało trwać całe życie. Książka ta jest zatem doskonałym źródłem najnowszej wiedzy na ten temat także dla studentów medycyny, farmacji, psychologii i biologii, jak również pracowników służby zdrowia oraz służb socjalnych zajmujących się opieką nad osobami uzależnionymi. Napisana jasnym, przystępnym językiem i uzupełniona o proste, przejrzyste ilustracje daje szansę na znalezienie odpowiedzi na szczególnie trudne w takich sytuacjach pytania: "Dlaczego?" i "Co można z tym zrobić?"
1. Kwestie terminologiczne i charakterystyka pojęcia "uzależnienie" i nałóg" ; 2. Podstawy nauki o mózgu ; 3. Anatomia i neurobiologia uzależnienia chemicznego ; 4. Genetyka uzależnienia chemicznego ; 5. Stymulanty i depresanty ; 6. Alkohol ; 7. Inne narkotyki ; 8. Leczenie choroby uzależnieniowej ; 9. Mocne i słabe strony badań nad uzależnieniem ; 10. Jakie badania oparte na dowodach będą prowadzone w przyszłości? ; A. Garść informacji o alkoholu, ważnych dla neurobiologii i terapii uzależnień ; B. Garść informacji o narkotykach, ważnych dla neurobiologii i terapii uzależnień ; C. Narkotyki i uzależnienia w ustawodawstwie polskim.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 613.81 (1 egz.)
Book
In basket
Zagadnienie przemian zachodzących w polskiej szkole od wielu lat nie traci na aktualności, nie zbliżając się do choćby częściowego badawczego nasycenia. Tym bardziej, że w naszej rzeczywistości edukacyjnej „reforma goni reformę”, nowelizacje przyjmowane są w tempie ekspresowym i trudno oczekiwać, by inaczej działo się w najbliższej przyszłości. Zawarte w niniejszej książce analizy – poświęcone przedstawieniu zmian, jakie zachodziły w polskiej szkole w ciągu ponad trzydziestu minionych lat – podporządkowane zostały ideom, które – zdaniem autora – niejednokrotnie stały u podstaw konstruowania i rekonstruowania systemowych rozwiązań: mowa o demokratyzacji, centralizacji oraz komercjalizacji.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 37(438) (1 egz.)
Book
In basket
Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym tomie są motywy samotności i wspólnoty. Autorzy artykułów, działający w rozmaitych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce, są specjalistami dawnych literatur romańskich: francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Połączyło ich poszukiwanie realizacji wspomnianych motywów literackich z jednej strony poprzez wieki, od Średniowiecza do końca epoki Oświecenia, z drugiej w rozmaitych kulturach romańskich dawnej Europy. Tematy: samotność postrzegana jako istotna, a czasem nawet zbawienna wartość zarówno dla filozofujących mężczyzn jak i dla rozważnych kobiet, zagadnienia związane z przeciwstawianiem samotności bohatera określonej wspólnocie, teksty dotyczące sytuacji jednostki, która staje w opozycji wobec wspólnoty, sytuacji jednostki we wspólnocie oraz roli miłości, która nierzadko alienuje bohaterów, związki łączące tekst literacki z określoną społecznością, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to właśnie literatura taką wspólnotę współtworzy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 82 (1 egz.)
Book
In basket
Ekotoksykologia : rośliny, gleby, metale : monografia / redakcja naukowa Małgorzata Wierzbicka. - Wydanie 1, dodruk 1. - Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2015. - 574, [1] strona : ilustracje (w tym kolorowe) ; 29 cm.
Nowatorska monografia naukowa poświęcona ekotoksykologii, nowej interdyscyplinarnej dziedzinie nauki, zajmującej się oddziaływaniem czynników fizykochemicznych na środowisko. Omawiana w tym tomie problematyka obejmuje takie kwestie, jak toksyczny wpływ metali ciężkich na środowisko, charakterystyka poszczególnych terenów metalonośnych Polski, metalolubne bakterie, glony, grzyby, porosty i rośliny wyższe, sposoby zapobiegania niekorzystnym wpływom tego typu skażeń i zanieczyszczeń na środowisko przyrodnicze, nowoczesne metody ochrony zwierząt w środowisku zmienionym przez człowieka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 574 (1 egz.)
Book
In basket
Podstawy bioinformatyki to zwięzły, a zarazem wszechstronny podręcznik, będący obszernym wprowadzeniem do tej dyscypliny. Napisany specjalnie dla przyrodników wyjaśnia podstawy bioinformatyki oraz omawia najnowocześniejsze dostępne obecnie narzędzia obliczeniowe służące do rozwiązywania problemów biologicznych. Obejmuje wszystkie kluczowe obszary tej dziedziny, łącznie z biologicznymi bazami danych, przyrównaniami sekwencji, przewidywaniem genów i promotorów, filogenetyką molekularną, bioinformatyką strukturalną, genomiką i proteomiką. Autor wyjaśnia, jak działają metody obliczeniowe oraz porównuje mocne i słabe strony poszczególnych metod, adresując swój podręcznik do studentów niedysponujących zaawansowaną wiedzą informatyczną. Wzory matematyczne ograniczono w tej książce do niezbędnego minimum; często zamiast nich wykorzystano ilustracje graficzne, ułatwiające zrozumienie omawianego materiału. Jest to idealny podręcznik do wszystkich kursów bioinformatyki dla studentów nauk przyrodniczych, a także dla badaczy pragnących poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
O dostępność zapytaj w bibliotece: sygn. 575.112 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again